DESTE PAWS

Umělý odchov koťat

dle vlastní zkušenosti

Copyright © Dagmar Pátková 26.5.2009

Občas se dostaneme do situace, kdy kočka po porodu odmítá svá koťata. Důležité je zjistit důvod. Ten bývá zdravotní nebo psychický. Zdravotním důvodem může být rozvíjející se zánět dělohy nebo zánět mléčné žlázy, psychických důvodů může být víc. Kočky, které rodí poprvé, si občas nevědí rady a potřebují pomoci rozvinout jejich přirozené instinkty tím, že jim zpočátku pomůžeme se o koťata starat. Stává se, že kočka prvorodička není napoprvé dobrou matkou, ale podruhé se již postará o své potomky naprosto vzorně.

Volba místa

Proč kočka po porodu přenáší svá koťata z místa na místo:

Pravděpodobně se necítí být v bezpečí. V přírodě je výběr doupěte otázkou přežití a je zcela přirozené, že matka s mláďaty hledá co nejbezpečnější úkryt. Nebo se jí možná nelíbí místo, které jsme jí pro pelíšek s koťaty vybrali. Sama jsem měla kočky, které si do umístění koťat nenechaly mluvit, ať jsem se snažila sebevíc podle svých nejlepších představ. Mé poslední matce prvorodičce jsem dva dny nabízela různé druhy pelíšků, ať už samotnou porodnici, krabici či další krabici, vyklizený a vystlaný peřináč, skříň, dokonce i kryté WC, vystlané látkou, zkoušela jsem i savé pleny. Pozor, ne každá kočka je snáší! Přesto však má kočka vytrvale přenášela koťata na WC do písku. Po dvou dnech to dopadlo tak, že jsem vzala čistý vydesinfikovaný krytý záchod, nasypala do něj čistý písek (Zverlit) a ten jsem překryla vrstvou vyvařené bavlněné látky. Konečně jsem měla doma klid a nemusela jsem se strachovat, že budu koťata hledat zahrabaná v písku nebo sbírat z nějakých skrytých koutů. Nakonec jsem musela konstatovat, že si to mamina nevymyslela špatně. Písek posloužil jednak jako izolace od podlahy, je pružný a navíc nasává moč koťat z látky, tak byla koťata v teple a suchu. Látku je pochopitelně třeba často měnit a vyvařovat. Papírové pleny jsou mnohem pohodlnější, ale co se dá dělat, když na naše pohodlí kočka občas nebere zřetel :-). Za téměř 20 let chovu se mi stalo poprvé, aby si kočka tak oblíbila kočičí toaletu s pískem, že si v ní usmyslela odchovat svá koťata, ale jsem ráda, že to koťata nakonec přežila. Stálé přenášení jim zcela určitě na vitalitě nedodalo a naneštěstí kočka při stálém stěhování a přetahování se o její mimina ztratila mléko a koťata bylo nutno často dokrmovat.

Klec:

V případě, že vám kočka stále přenáší koťata (a nenosí je na písek, jako to bylo v mém případě), je dobrým řešením umístit kočku do předem připravené dostatečně prostorné klece. Vyhovující je velikost běžné výstavní trojklece, do které se vejde jak pelíšek s koťaty, tak i jídlo, voda a záchod. Klec zastíníme, aby do ní nešlo přímé světlo a kočce tak více připomínala přirozené doupě. Matka se tímto způsobem izolovaná od ostatního prostředí může cítit bezpečněji, zklidní se a pak se nerušeně věnuje svým potomkům. Samozřejmě každá kočka je jiná a ne každá bude klec akceptovat. Klec má ještě jednu výhodu - v ní je riziko vzniku úrazu u koťat zcela minimalizováno.
Už slyším některé reakce: Jak může někdo zavírat zvířata do klece! Je to týrání! Prosím, vzpomeňte si na mnohé přírodopisné seriály. Příroda to tak přece zařídila, že divoká kočka je s koťaty v doupěti a ven vychází jen na lov. Pro ni je to přirozené řešení. Ostatně, nikdo po ní nechce, aby byla v kleci zavřena pořád! Vyzkoušejte to a pak posuďte sami, zda je to pro ni a pro její mláďata to nejlepší řešení. Pořád je to lepší než nechat kočku utahat koťata k smrti! Ta soustavným stěhováním velmi trpí, neodpočinou si a umírají vysílením. Nebo třeba podchlazením, když je kočka schová někam na zem, kam táhne. To kočky s oblibou dělávají.

Nedostatek a ztráta mléka

Ztráta mléka bývá snad nejčastějším důvodem, proč matka svá koťata opouští. Cítí, že je nemůže uživit a tak od nich odchází. Je zbytečné na ni křičet a hartusit na ni, ona se řídí jen svými instinkty!

Po porodu kontrolujeme, zda má kočka dostatek mléka. Jestli má břicho ploché, cecíky nejsou nalité, je třeba nějakou dobu počkat, protože některé kočky spouští mléko později. Spuštění mléka podpoříme i injekcí Oxytocinu, který nám současně zajistí, aby se kočka po porodu řádně vyčistila a vyšly z ní případné zbytky placent.

Podpora homeopatií:

Koťata by se měla do 3-6 hodin po porodu přisát.V případě, že se jim to nedaří, můžeme se pokusit jim v tom pomoci. Vymáčkneme trochu mléka a kotě ho necháme olíznout. Když se nechytne, musíme naše pokusy opakovat. Nezapomínejme na to, že si kotě potřebuje odpočinout. Proto bych pokusy měli opakovat nejdříve po půlhodině, aby kotě mezitím nabralo sílu, trochu se vyspalo a nevyčerpalo se. Můžeme si pomoci i homeopaticky. Tipy na použití vhodných homeopatických léků najdete v článku Odchov a homepatie chovatelky Jitky Seichertové.

Když se kočce mléko nespustí nebo ho naopak po krátké době ztratí (to se mi stalo několikrát), i zde se můžeme pokusit podpořit tvorbu mléka homeopaticky. Existuje několik léků, které nám mohou pomoci. Když nezabírá jeden, zkuste po dvou dnech jiný. Pozor, může to také znamenat rozvíjející se zánět dělohy, proto je nezbytně nutné v případě jakéhokoliv podezření navštívit veterináře!!!!!

- Urtica urens D30 je pro mě homeopatikum první volby. Podává se hlavně tehdy, jestli je bradavka naběhlá, ale mléko z ní nevytéká nebo jen málo. 2-3 x denně 1 dávka.

- Ricinus communis CH5 je vhodné zejména tehdy, kdy kočka sice mléko spustila, ale zase ho ztratila. Podává se 2 x denně 1 dávka.

S dalšími homeopatickými léky nemám zkušenost, ale doporučují se:
- Phytolacca D3 (ne vyšší potence-číslo – to má opačný účinek!!!) 2-3x denně 1 dávka na podporu mléka
nebo

- Agnus castus D4 zvyšuje tvorbu mléka, jestliže bez důvodu ustala 2-3 týdny po porodu. Podává se 2 x denně 1 dávka. Bohužel toto homeopatikum není volně dostupné. Můžete si ho zkusit sehnat na veterinární recept.

1 dávka je 5 kuliček léku. Pro snadnější podávání si ho můžete rozpustit v troše dobré vody a podávat stříkačkou. Pozor, homeopatické léky nesmíte brát do ruky! Když Vám nějaká kulička spadne, již ji nepoužívejte, ale vyhoďte.

S homeopatiky mám dobrou zkušenost. Sice kočka neměla po jeho podávání mléka tolik, aby koťata uživila sama, ale intervaly mezi ručním dokrmování jsem mohla prodloužit tak, že jsem se v noci mohla vyspat a přes den stačilo ráno, kolem poledne a pak dle potřeby, kdy jsem se vrátila z práce. A také, což je velmi důležité, od koťat tolik neodbíhala, protože ta od ní pila. Mateřský instinkt jí zůstal zachován.

Přikrmování

Jak poznáme na koťatech, že kočka nemá po porodu dost mléka? Když brzy po přisátí pustí cecík, znamená to, že v něm není potrava a kotě brzy rezignuje. Spí nebo je neklidné a křičí hlady. Jenže se brzy unaví, usne a nám se může zdát, že je kotě spokojené. Nezbývá nám než začít s přikrmováním.

Množství podávaného mléka se zvyšuje dle věku a hmotnosti kotěte následovně:

1. týden: 1-2 ml
2. týden: 3-7 ml
3. týden: cca 10 ml
4. týden: 15-20 ml

Na balení mléka bývá uvedeno, jak často koťata krmit. První tři týdny po narození je obvyklý interval 2 hodiny ve dne i v noci, u mléka KMR nebo Mammilac můžeme interval prodloužit až na 3-4 hodiny. Samozřejmě si kontrolujeme váhové přírůstky, podle nich poznáme, zda kotě prospívá či ne. Osobně jsem u KMR preferovala interval nižší než 4 hodiny, protože přírůstky byly přece jen nižší. Mezi krmením necháváme kotě minimálně 1 hodinu v klidu odpočívat a spát.

Od věku 5-6 týdnů, kdy kotě dosáhne hmotnosti cca 0,5 kg, ho začneme přivykat na pevnou stravou. Můžeme uvařit kuře s rýží a rozmixovat ho na řídkou kaši
nebo
namočíme suché krmení pro koťata ve vodě, případně s mlékem, opět na řídkou kaši. Podáváme injekční stříkačkou.

Můžeme vyzkoušet i méně tradiční odstav koťat s pomocí kozího mléka, návod najdeme zde.

Denní přírůstky

Je nezbytně nutné koťata pravidelně vážit. Nejlépe ráno a večer ve stejnou hodinu. Denní přírůstky by měly být minimálně 10g a vyšší. Za týden by kotě mělo svoji váhu zdvojnásobit, za dva týdny ztrojnásobit. Jestliže jsou váhové přírůstky nízké, musíme začít s přikrmováním. Občas se stává, že má kočka mléka zpočátku dost, ale pak se produkce mléka snižuje, případně se i zastaví. Tehdy doporučuji použít výše uvedené homeopatické přípravky a začínáme koťata přikrmovat.

Orientační tabulka přírůstků je uvedena dole v tomto článku.

Potřeby pro umělý odchov koťat

Láhev s dudlíkem

Existuje mnoho typů kojících lahviček, bohužel mnohé z nich mi nevyhovují. Jsou příliš pevné a nepruží, dudlíky jsou často tvrdé a koťata z nich nechtějí pít.

PetAg kojící láhev pro koťata

Já jsem byla spokojená s plastovou flaštičkou výrobce Pet Ag, která není ani příliš měkká ani příliš tvrdá a přiložené dudlíky koťatům vyhovují. Bohužel jako v každé takové flaštičce se i zde při sání vytváří podtlak, což krmení znesnadňuje. K dostání je v zahraničních on-line obchodech, např. zde. U nás jsem ji neviděla, ale možná ji někde objevíte. Ze všech podobných typů mi tato láhev vyhovovala nejvíce.
Krmící láhev pro koťata od Gimpetu

V kojící láhvi tohoto tvaru podtlak nevzniká, proto si myslím, že tento typ je ještě lepší. Kojící láhev na obrázku jsem si koupila, ale moc jsem neuspěla - opět kvůli dudlíkům. Lepily se, možný byly staré ... nevím. 
Bohužel mi v obchodě nenabídli náhradní dudlíky, prý se nedovážejí. To považuji za zásadní nedostatek! Jiní si ji chválí, tak jsem asi měla s nákupem smůlu.
Vynikající dudlíky pro koťata CATAC
Dudlíky CATAC se dají mimo na výše uvedenou kojící láhev nasadit nasadit i na injekční stříkačku a koťata krmíme z ní opatrným velmi pomalým pohybem pístu. Mnoho chovatelů, kteří je vyzkoušeli, již o jiné nestojí a ty, co mají, si chrání jako oko v hlavě.
K dostání v německých on-line shopech, např. v obchodě Catstuff.de zde
.

Flaštičky i dudlíky je třeba po každém krmení vypláchnout a vyvařit. Ulpěný povlak mléka na povrchu rychle podléhá bakteriálnímu rozkladu a může způsobit koťatům vážné problémy až úhyn. Buďte v tomto opravdu důslední!

Mléko pro odchov koťat

Nepoužívejte kravské mléko, protože nemá všechny vitamíny a jiné látky, potřebné pro zdárný vývoj kotěte. Na našem trhu existuje více druhů speciálních mlék pro koťata od různých výrobců.

KMR - je mezi chovateli hodnoceno jako nejlepší ze všech sušených mlék, bohužel u nás v obchodech dlouho nebylo. Běžně ho lze sehnat na zahraničních on-line shopech, např. zde, nově i u nás na http://www.royalpetshop.cz/kocky/kmr-mleko-pro-kotata/. Protože u něj lze prodloužit interval krmení ze 2 na 3-4 hodiny, šetří také naše zdraví a spánek. Jeho jedinou vadou je, že bohužel nešetří naši peněženku.

Mammilac - je zřejmě obdobné kvality jako mléko KMR, ale je o něco levnější. Jedná se o německý výrobek a k dostání je např. zde nebo zde. Je také výrazně dražší než mléka u nás běžně prodávaná, ale kvalita stojí za to! Kamarádka ho koupila, celé 1 kg balení, a byla z něj nadšená. Je chutné, kočky i kot'ata ho velmi ochotně přijímaly a nezpůsobil žádné problémy v chovu. Kočky chová snad 25 let a řekla mi, že je to nejlepší mléko, co kdy měla. I zde se může prodloužit interval krmení až na 3 hodiny.
Dávkování 

U nás se běžně prodávají Gimpet, Royal Canin, Kitty Milk od firmy Beaphar. První dvě mléka mým koťatům nechutnaly, Kitty Milk ano, ale koťata po něm měla těžké zácpy, které jsou pro ně velmi nebezpečné. Proto jsem ho přestala používat.

Mojí volbou bylo KMR, případně Mammilac. Obě tato mléka koťatům chutnají a mají proti těm ostatním dvě velké výhody. Namíchané se mohou uchovávat v ledničce až 24 hodin (nemusíme si v noci chystat novou čerstvou dávku) a pauzy mezi krmením mohou být prodlouženy na 3-4 hodiny, což ocení ti, kteří musí krmit koťata i v noci. Jejich nevýhodou je to, že jsou húře k sehnání a jsou drahá.

Vždy po krmení masírujte bříško a tělo kotěte. Tím ho zahřejete a také u něj vyvoláte kálení. Je to důležité obzvláště tehdy, když kočka koťata nečistí nebo se k tomuto úkonu staví vlažně. V takovém případě je dobré masírovat kotě zubním kartáčkem, který dobře napodobí drsný jazyk kočky.

Zácpa u koťat

je u uměle krmených koťat častá. Umělé mléko obsahuje vysoký obsah živin a kotě je někdy nestačí zpracovávat. Někteří chovatelé doporučují při dokrmování občas zaměnit dávku mléka za heřmánkový čaj s Glukopurem nebo s troškou medu.

Co se mi stalo:
Koťata jsem přikrmovala mlékem Kitty Milk, míchaného dle návodu. Kotě staré asi týden jsem ráno našla v křeči, s nafouknutým břichem. Přestože koťata po krmení vždy masíruji, toto kotě se nevyprázdnilo. Došlo mi, že má zácpu. Vzala jsem ho a masírovala bříško jak rukou, vatou a kartáčkem na zuby ... nic nepomáhalo a kotě zůstávalo v permanentní křeči. Již leželo na boku, s nožičkami nataženými a stále plakalo, jak s ním křeč zmítala. Nebýt kočky, tak bych ho vzala na veterinu uspat, špatně jsem snášela, jak se kotě trápí.

Malé perské kotě se zácpou. Až po delší době jsem si vzpomněla na homeopatikum Cuprum metalicum, které jsem před dávnými lety dávala kocourkovi, který trpěl častými spastickými křečemi a toto homeopatikum mu až na jednu výjimku vždy pomohlo. Jednu kuličku Cuprum metalicum CH9  (lepší by asi bylo nižší ředění Cuprum metalicum CH5, ale to jsem neměla po ruce) jsem rozdrtila na prášek mezi dvěmi kávovými lžičkami a nasypala jsem ho kotěti do úst. Křeč do minuty ustala a kotě konečně ztichlo. Bohužel se mu rychle vrátila, tak jsem dávku opakovala. Účinek byl stejný, jen snad o něco rychlejší. Lék jsem aplikovala při každé křeči a intervaly mezi křečemi se prodlužovaly. Pak jsem asi na hodinu musela odejít a než jsem se vrátila, kotě vytlačilo cca 1,5 cm zaschlého trusu. Pak již se dalo bříško rozmasírovat a já z něj dostala velké množství hovínek. Ulevilo se nám oběma. Sice se pak křeč vrátila asi dvakrát nebo třikrát, ale po Cuprum metalicum vždy ustoupila.
V lékárně jsem si jako náhražku za Kitty Milk koupila mléko pro nedonošené děti Nenatal, které si mnozí chovatelé chválí, a na internetu jsem si objednala KMR mléko. Čekala jsem, až přijde, a zatím jsem přikrmovala Nenatalem. Křeče se již nevrátily. (Poznámka: Mléko nepřišlo, zřejmě se v té době do Německa nedovezlo. V době, kdy píši tuto poznámku, již vím, že bych v tom případě zvolila jako náhradu Mammilac).
Druhé kotě sice křeče nedostalo, ale bříško mělo nafouklé a tvrdé. Také nekálelo. Tomu jsem dala homeopatikum Nux vomica CH5 3 x denně 1 kuličku rozdrcenou mezi lžičkami na prášek a hned druhý den se vykálelo a bříško změklo. Tato dávka se dává koťatům krátce po narození. Běžná dávka je 5 kuliček - viz výše. Může se zkusit podávat ho i koťatům se zácpou a křečemi, spojenými s nadýmáním. Nux vomica povzbuzuje funkci jater a žluče, tím působí na uvolňování křečí, nadýmání odchází a bolesti ustávají. Nahromaděná stolice odchází. Podobně působí i u průjmů.) V akutním případě se dává dávka co hodinu až do odchodu stolice a pak na úpravu střevní peristaltiky 2 x denně asi 3 dny.

Při dokrmování je vhodné některá krmení nahrazovat heřmánkovým čajem s glukopurem.
Nux vomica se nepodává po Cuprum, protože se tyto dva léky antidotují a účinek léků se ruší.

Jako prevenci proti zácpě se při umělém odchovu doporučuje podávat Calcium carbonicum CH5 2x denně 1-2 kuličky a Nux vomica CH5 1x denně 1-2 kuličky (podle velikosti koťat).

Co je důležité?

Najít místo, kde bude kočka s koťaty spokojená. Nekřičet na ni a neznervózňovat ji, tím se situace jedině zhorší. Když kočce pomůžete s koťaty, bude vám vděčná!

Kontrolovat dostatek mléka - mléčné žlázy musejí být nalité, ne však horké a tvrdé. V případě potřeby dokrmujte - i v noci. Dodržujte dvouhodinové intervaly u osiřelých koťat. Množství produkovaného mléka závisí i na kvalitní stravě kočky, proto ji nedávejte levné granule, ale podstrojujte jí. V době kojení nemá kočka průjem z mléčných výrobků, klidně jí dávejte jogurty, tvaroh i mléko. Potřebuje to. Výborné jsou i mořské ryby.

Masáž koťat - stimuluje trávicí ústrojí a vyměšování koťat. Jestliže se kotě nebude vyprazdňovat, zemře.

Jestliže kočce naběhnou a ztvrdnou mléčné žlázy, většinou jsou i velmi horké, dostala zánět mléčných žlaz - mastitidu, která může být provázena horečkou.V takovém případě koťata od ní stejně pít nebudou a musíte koťata krmit sami a navíc budete léčit i kočku. Když máte podezření na mastitidu, můžete zkusit homeopatii, ale v tom případě je lepší konzultovat to s homeopatem. Mastitid je více typů a homeopat má největší šanci vybrat účinný lék. V mém případě mi pan MVDr. Michal Jiřička jednou od mastitidy odpomohl do jednoho dne, v druhém případě to trvalo déle. Navštivte svého veterináře, abyste něco nezanedbali. Kočce možná bude třeba nasadit antibiotika, protože i ji může zánět ohrožovat na životě. Dobré jsou chladivé obklady z jogurtu, tvarohu nebo octanové zábaly a masírovat a masírovat a odstříkavat a odstříkávat. Mastitida bývá velmi bolestivá a kočka se brání, proto se musíte obrnit trpělivostí.

Přírůstky koťat - orientační tabulka

Tuto tabulku jsem si opsala z jedné staré německé knihy o perských kočkách, kterou již nemám. Údaje berte opravdu jako orientační!

hmotnosti se liší dle plemen a u malých koťat dle porodní váhy

Stáří Hmotnost v g stáří Hmotnost v g
  porodní váha 100 g 3 měsíce 1300 - 1600  
  1 týden 190 4 měsíce 1600 - 2000  
  2 týdny 300 5 měsíců 1900 - 2400  
  3 týdny 400 6 měsíců 2200 - 2700  
  4 týdny 500 7 měsíců 2400 - 3000  
  5 týdnů 600 - 650 8 měsíců 2600 - 3300  
  6 týdnů 700 - 800 9 měsíců 2800 - 3600  
  7 týdnů 800 - 950 10 měsíců 3000 - 3900  
  8 týdnů 900 - 1100      

Užitečné odkazy

Odstav koťat - trochu jinak než jsme zvyklí

Porod a homeopatie od chovatelské stanice EUCKER

ZPĚT na rady a návody

TOP