DESTE PAWS

Porod kočky a odchov koťat

Tipy a triky chovatelské stanice EUCKER

Zveřejněno s laskavým svolením autorky p. Jitky Seichertové.

Paní Seichertová všechny velice prosí, abyste se v případě zájmu o homeopatické léčení obraceli přímo na homeopatického specialistu, např. na pana MVDr. Michala Jiřičku - kontakt je uvedený dole. Homeopatických léků je velké množství a na každou kočku může zabrat jiný lék, který odpovídá její individualitě. K tomu je třeba zkušeného homeopata a za něj se nepovažuje.

Klasický průběh porodu naleznete v každé knize o kočkách. Já chci v tomto článečku zveřejnit své vlastní zkušenosti s porody.
Věřím, že mé poznatky mohou pomoci i jiným, proto jsem je sepsala.

- V průběhu celého těhotenství sahejte kočce na zadeček, nemá-li tam krev nebo výtok.

- V průběhu celého těhotenství sahejte kočce na zadeček, nemá-li tam krev nebo výtok.

- Celé těhotenství kontrolujte její stav očicháváním vagíny ))), jakýkoliv hnilobný zápach je nenormální.

- Není-li kočka vyloženě plachá a snese-li návštěvu veteriny, zajeďte 5 – 6 týden těhotenství na sono, ať víte -kolik dětí můžete očekávat.

- Zachováváme klid při porodu, případná vaše hysterie se přenese na kočku.

 

PŘED PORODEM

Asi 4 dny před očekávaným porodem ( 61. nebo 62.den březosti) dejte kočce jednorázově 1 kuličku Pulsatila CH 5. Je to vhodná příprava porodních cest. U PRVORODIČEK nebo koček, které někdy potratily, nebo u koček u kterých se dá předpokládat mírně neurotické chování po porodu.

Já na rozdíl od paní Seichertové dávám dle doporučení jednoho homeopatického lékaře Pulsatillu D200 celý týden před očekávaným porodem.

 

POROD

1. Kočka se chystá k porodu, když

- méně jí
- její teplota jde dolů až o jeden stupeň (jde to poznat pohmatem na uších)
- chodí za chovatelem
- hrabe si hnízdo v připravené porodnici
- nalévají se jí prsíčka (ale u některých již 14 dní předem)
- výrazně ztvrdne bříško a jakoby splaskne na stranách - spadne břicho
- odejde najednou plodová voda či jen trošičku ( někdy se stane, že plodovou vodu kočka jen „upustí“,protože je jí tam moc a rodí až za dva dny !)
- je čas kočce ostříhat chlupy na bříšku – kolem sasíků hodně nakrátko, vzdálenější srst jen zkrátit cca na 2 cm , aby mělo koťata co hřát; ostříhejte srst na zadních nohách.

2. Měla-li kočka při minulém porodu podměrečná koťata ( nebyla-li z příbuzenské plemenitby ), krmte jí v těhotenství více stravou obsahující calcium a sušenkami pro koťata, masem, rybami.

3. Měla-li kočka při minulém porodu přerostlá koťata, krmte jí v těhotenství naprosto standardně jako kdyby těhotná nebyla.

4. Jak zvýšit počet možných koťat ve vrhu ….kocourovi i kočce v době krytí dávat každý den 5 tablet vitamínů od Gimpetu po dobu krytí.

5. Jak zamezit porodu na etapy, např. 63.den jedno kotě a 64.den kotě druhé….nechat kočku s kocourem jen 3 dny!

6. Jde ven první kotě….koukají zadní nohy a půlka bříška, bříško je obrácené vzhůru, kočka tlačí a kotě nejde ven (tzn. brada kotěte se zapříčila o poševní vchod): Je důležité, aby hřbet kočky a hřbet kotěte směrovaly vzhůru, protože je-li kotě bříškem nahoru, blokuje se v poševním vchodu bradou! Vezměte hadřík, namažte kočce vagínu dětským olejíčkem, uchopte kotě do hadříku a OTOČTE jej v kočce tak, aby byly hřbety matky a kotěte souhlasné. Při stahu táhněte směrem dolů, k nohám kočky - viz obrázek.

porod kočky - kotě jde zadečkem

7. Resuscitace kotěte:
Kočka vytlačila kotě, pupeční šňůra a placenta jsou ještě v kočce. Kočka se ohlíží, co jí to visí u zadečku. Nekompromisně se jí tam vetřeme a rychle nehty proštípneme pod krkem kotěte blánu-obal, ve které je kotě. Ihned se tam ještě vnutíme s hadříkem a otíráme kotěti obličej, aby se mohlo nadýchnout. Je-li kočka poučená, začne poté kotě sama olizovat. Sedíme u kočky a čekáme na další stahy, které vypudí placentu. Za pupeční šňůru netaháme! Po cca 10 – 15 min. vyjde placenta. NEODSTRAŇUJEME PLACENTU 15 MINUT! Kotě díky ní dýchá !!! Pak kotě kočce sebereme i s placentou a vezmeme jej do levé dlaně, hlavou směrem k prstům. Druhou dlaní kotě přikryjeme, tak aby nám nevyklouzlo, a učiníme prudký rozmáchlý pohyb oběma rukama se shora dolů.
Kotě pak položíme na osušku, vezmeme dětskou odsávačku na rýmu, zaoblený konec hadičky vlažíme kotěti do pusinky, druhý šlahounek si dáme do pusy. Sajeme a zároveň rejdíme kotěti v tlamičce a na kraji krčku, aby se odsála všechna plodová voda. Poté kotě důkladně osoušíme a třeme i na hrudníčku a ještě odsajeme. Poté kotě vrátíme k matce a záleží jen na ní, chce-li si placentu sníst (povolit maximálně dvě, jinak může mít průjem a hrozí lehká otrava). Uplyne-li 10-15 minut a placentu kočka nesní, ustřihneme ji cca 4 cm od bříška sterilními nůžkami.

8. Na nic nespěchejte, kočce nemasírujte v průběhu porodu bříško, ona si pak myslí, že to odrodíte za ni a méně tlačí. Nejdelší porod, který jsem zažila, bylo 15 hodin silných stahů a první kotě po sedmi hodinách stále nikde. To byl ten případ, kdy šlo kotě tlamičkou – jazykem ven a ještě bylo bříškem otočené nahoru! Hlavička byla na výšku tak veliká a kotě bylo první, že po sedmi hodinách stahů se stále nedařilo dostat kotěti hlavu ven. Nezbývalo nic jiného, než do kočky vsunout ukazováček, „podebrat“ prstem hlavičku a vystrčit jí ven z poševního vchodu! Je to nemilý zákrok a vůbec při tom nepřemýšlejte jestli kotě v tento moment přežije. Bylo tam tak dlouho, že jsem nepředpokládala, že by ještě žilo. Hlavní je jej dostat z kočky, protože i brzdí porod koťat dalších. Jakmile jsem hlavičku dostala ven, šlo vše pak již mnohem rychleji. Kočka byla hrozně utahaná a zbědovaná, takže v tomto případě jsem jí pomáhala stisknout jemně bříško, když se objevily další stahy. Garantuji vám, že pokud vám rupnou nervy a pojedete předčasně na veterinu, tak skončíte na císaři, protože se kočce přeruší z nervů porod. Takže ještě jednou – co udělat? Musíte zkontrolovat poševní vchod. Velmi pečlivě si vydrbejte ruce a polijte desinfekcí. Vsuňte do kočky ukazováček a jestli tam ucítíte kotě, které nejde ven, zatlačte jej co nejdále zpět, aby se v kočce otočilo a šlo snadněji ven. Nedělejte to, když má stahy! Pokud kotě jde ven opět tlamičkou, pak zbývá jen ukazováčkem podebrat hlavu a vytáhnout násilněji ven. Pro vaše uklidnění, toto se mi přihodilo pouze 2x za devatenáct let!

9. Při porodu kočku pobízejte slovy hodná, když nabírá sílu, a při stahu ..zatlač důraznějším tónem. Nesahejte na ni, jen seďte u pelíšku. Ideální jsou kartónové krabice, které pak můžete vyhodit. Pamatujte si, v čem a kde kočka porodí, tam chce s dětmi také zůstat! Já vždy umístím krabici do rohu ložnice vedle skřínky a natáhnu přes skřínku a porodnici prostěradlo, aby se cítila v bezpečí. Také tam netáhne. Po porodu nedávejte všechny ručníky od krve pryč. Kočka cítí svou plodovku a je i pak v nové krabici spokojená. Klidně jí všechny ručníky vyměňte a ten nejméně špinavý přehoďte přes bok krabice, aby jej cítila. Za dva dny i ten odstraňte. Pokud je to možné, zajistěte, aby byla rodící - kojící kočka sama s vámi v ložnici. Ostatní kočky jí znervózňují a bojí se o děti. Pod kočku nedávejte elektrickou dečku, zahříváte jí již tak bolavou dělohu a můžete vyrobit zánět!

Rodí-li kočka a vypadá to, že stahy nejsou výrazné, že nemá sílu tlačit, protože rodí již několik hodin, nebo to vypadá, že se bojí pořádně zatlačit – dejte CAULOPHYLUM D 30 nebo CH 15 a to takto : v 10 ml Dobré vody rozpustit 1 kuličku, 100 x bouchnout o stehno a dávat kočce každých 30 min. 1 kapku této směsi. Téměř okamžitě by se měly stahy zesílit.

IHNED PO PORODU DEJTE HOMEOPATHII ARNICA MONTANA CH 5 nebo CH 9 – jednu kuličku ! Na pohmožděné porodní cesty, posílení srdce…

JEĎTE NA KONTROLU NA VETERINU, JSOU-LI VŠECHNA KOŤATA VENKU, I PLACENTY!

 

PO PORODU

První tři dny po poradu - proč právě tohle má kojící kočka dělá a co s koťaty?

I.

Kočka si nelehá hezky na bok, aby dala napít dětem, spíše leží na břiše, všechny tlapky pod sebou, koťata pískají, na chvilinku se jim nastaví a zase se sroluje na bříško. Ohlíží se po dětech, trhá hlavičkou, nevypadá, že by relaxovala:

Dva možné důvody:
1) Necítí se v bezpečí. Je porodnice někde v rohu, v klidu a dostatečně krytá?

2) Bolí jí porodní cesty, možná se připravuje zánět dělohy, v kočce zůstal kousíček utržené placenty, která začíná hnít, kočka se po porodu dostatečně nevyčistila a rychle se uzavřely porodní cesty: Změřte kočce teplotu, zkontrolujte, reagují-li oční zorničky na světlo a šero (zúžení a rozšíření zorniček), očuchejte vagínu i tlamičku. Je-li teplota a zápach => jeďte na veterinu, bude to chtít antibiotika. Nedovolte zatím, aby kočce vyjmuli dělohu, i když budou říkat, že je naplněná hnisem (pyometra) a že hrozí sepse a úmrtí kočky. Dejme jí ještě 48 hodin! Doporučuji kontaktovat homoeopatického lékaře MVDr. Jiřičku (tel. 775 577 057).

Pokud jej neseženete, já bych zkusila tento homeopatický zásah: 1 kulička SABINA CH 5 se rozpustí v 10 ml Dobré vody, 100 x bouchneme lahvičkou o své stehno = dynamizace léku. Kočce dáváme 1 kapku tohoto roztoku asi po 40 minutách celý jeden den. Máte-li Sabinu CH 9 – dejte 1 kapku z lahvičky po jedné hodině. Pokud kočka po první dávce nezmění své chování do hodiny, další dávku nedávejte. Dejte kočce jednorázově 1 kuličku PULSATILA CH 5, sledujte její chování a kontaktujte homeopatického veterináře.

Sabina by měla kočku otevřít a začít čistit, zároveň zaberou antibiotika. Pokud by po prvním dnu byla kočka zcela jiná a dle vašeho názoru horší – odcházení od koťat atd., zkuste SEPIE CH 5 nebo CH 9.

– Sepia stejně jako Sabina trošku zahřívá. Zahřátí se projevuje tak, že sice kočka leží statečně u koťat, ale neodpočívá, hlavičku má zdviženou, zrychleně dýchá a otevírá tlamičku při dýchání.

Není-li teplota a výrazný zápach: Nasaďte 1 x denně jednu kuličku SABINA CH 5.

V KAŽDÉM PŘÍPADĚ i kdyby se nejednalo o potíže po porodu , má-li kočka vysokou teplotu a lékař jí nasadí antibiotika, nasadíme Belladona CH 9, nebo CH 5 (v 10ti ml Dobré vody rozpustit 1 kuličku a dát 1 kapku každou hodinu), protože všichni víme, že antibiotika zabírají až druhý den !!! Belladona snižuje horečku !

Poznámka:
Osvědčená klasická léčba pyometry převzatá z jedné zahraniční chovatelské stanice:
K léčbě se kombinují léky ENZAPROST a BAYTRIL. Prvních 5 dnů se podává 1 x denně Enzaprost 0,1 ml/1 kg váhy (to je ten jeden dílek, my se nemohly shodnout po telefonu) kočce do 3 kg – 0,3 ml = 3 dílky. K tomu se píchá Baytril po dobu 21 dnů 1 x denně, kočce do 3 kg půl kubíku, težším kočkám kubík. Obojí se píchá podkožně, ne do svalu!!! Takže prvních 5 dní Enzaprost a Baytril, dalších 16 dnů Baytril 1 x denně. Je dobré kontrolovat sonem, jestli v děloze dochází k úniku hnisu. Když je tam hnis, vypadá to prý, jako by tam sněžilo.Enzaprost vyvolává stahy dělohy, ta pracuje, krček se otevře a hnis se vypuzuje.
První říje přijde brzy, to se kočka nesmí krýt, další říji je možno ji nakrýt. Znám případy několika takto úspěšně léčených koček, které posléze odchovala koťata!
Tato informace je staršího data, dnes už možná existuje jiný, méně drastický způsob léčby!!! V každém případě veterinářem nabízenou kastraci zkonzultujte i s jiným veterinářem, než k tomuto NEVRATNÉMU kroku přistoupíte!!! Pátková

II.

Kočka má vytřeštěné oči, točí se v porodnici , klidně si lehne na koťata, některé kočky hltavě jedí, jiné běhají za chovatelem, pak zase skočí na koťata, šlape po nich. Nemá teplotu, děloha je splasklá-srolovaná, výtok z vagíny žádný, zápach žádný…Mléčné žlázy naběhlé, dalo by se říci tvrdé, při zmáčknutí sasíku téměř nic nevytéká.

Pravděpodobný důvod: Já tomu říkám poporodní laktační demence ! Potřebujeme kočku zklidnit a zároveň potřebujeme, aby mléčné žlázy změkly a spustila se laktace.

Vezměte jednu kuličku CHAMOMILLA CH 15 a jednu kuličku CALLENDULA CH 9 ( měsíček lékařský ) a obě kuličky vhoďte do 1 dcl Dobré vody, 100x bouchněte o své stehno a dávejte kočce 1 kapku tohoto roztoku každou hodinu. Cca po třech dávkách by si měla začít lehat na bok, nastavovat bříško dětem, podřimovat….
Kdyby se stav ani po pěti dávkách nezlepšil, dávejte kočce kapku roztoku každých 30 minut! Nejpozději za 48 hodin by měly být mléčné žlázy v pořádku.

Případ: Kočce nepomohla ani Sabina ani Sepia ani Pulsatila – STÁLE se chová vyšinutě, pomňoukává, nelehá si na bok a když, tak jen na chvíli, chodí za vámi, naznačuje např. kousnutí do vaší nohy, valí na vás oči, děloha je v pořádku ..., něco z toho prostě dělá. Pravděpodobně se jedná o disharmonii minerálů a vitamínů po porodu. Naší kočce pomohla jednorázová dávka – 1 kulička Calcium Phosphoricum CH 5 neboli Calcarea phosporica. Uvidíte, jestli se uklidní. Měřte kočce každý den teplotu digitálním teploměrem, bude-li teplota stoupat zjevně bez příčiny, dostaví se třes končetin ... pravděpodobně se dostavuje odvápnění – je třeba Calcium a Magnesium v injekci u veterináře. Odvápnění se sice dostavuje až později mezi 4 – 5 týdnem kojení, ale i po porodu jsem zažila mírný deficit a tu právě pomohlo Calcium phosp.

Dokonce jsem měla jediný případ za dvacet let, kdy ani veterináři neodhadli, co se s kočkou děje, a týkalo se to Calcia ))).

Mnoho chovatelů nechává koťata cucat od matky dokud ona mléko má a chce kojit, to je i můj případ. Měla jsem dvě kočky, které porodily ve stejný čas a kojily sedmý týden. Mléka měly mnoho. Ta první mi začala nadstandardně jíst, jedla mnoho a rapidně hubla. Zhubla tak, že jsme jely na veterinu, dostala antibiotika. Všechny běžné testy byly normální, jediné, co se zjistilo bylo, že má teplotu jen 37°C a ta šla stále dolů. Za čtyři dny zemřela! Druhá kočička začala mít stejné příznaky. Veterinář již nevěděl co s ní a tak jí dal do žíly Calcium. Za dvě hodiny jsem jí změřila a teplota se vyhoupla na 37,8°C. Druhý den jsme toto zopakovali a teplota se vyhoupla na normál!!! Byla zcela v pořádku a jeden život byl zbytečně zmařen!
Takže: Nadměrné jezení, klesající teplota, vyhublost – dát Calcium !!!

Věnujte vysokou pozornost krmení kojící kočky ! Krmte jí syrovým masem, vařeným masem, rozmíchejte tvaroh se žloutkem a přidejte trošku medu (kojící kočky nikdy nemají průjem z mléčných výrobků), nasypte jí kvalitní sušenky. NEDÁVEJTE žádné vitamínové tablety ani pasty !!! Tyto přípravky dokáží rozhodit rovnováhu minerálů a vitamínů u kojící kočky tak, že vám nebude chtít kojit a bude hyperaktivní! Kočka nepohrdne ani čokoládovým Pribináčkem – je tam Magnesium. Z přemíry mléčných výrobků však může být také hyperaktivní! Takže vše citlivě a s rozumem.

III.

Kočka stěhuje všechna svá koťata ze své původní porodnice a přitom v místnosti nejsou jiné kočky.

Pravděpodobný důvod : moc horko nebo moc zima.

Když kočka odnese první kotě jinam, nechte ji být a vyčkejte, jestli k tomu opuštěnému kotěti do půl hodiny přestěhuje i ostatní! Pokud ano, věřte, že ví co dělá! V místě původní porodnice je moc teplo, nebo moc chladno. Kočka se nezajímá o sebe, ale o děti, takže pokud je všechny odstěhuje k topení, usoudila, že v původním místě bylo na koťata chladno. Respektujte její přání a udělejte jí tam hnízdo .

IV.

Kočka odnáší pryč pouze jedno nebo dvě nejhlasitější koťata a vrací se jen k těm, která jsou v porodnici.

Pravděpodobný důvod:

Kočka má pravděpodobně čtyři a více koťat. Věřte, že ví proč to dělá ! Pokud odnáší mimo porodnici jedno/dvě nejslabší koťata, pravděpodobně cítí, že nepřežijí a odsoudila je k smrti. Zde záleží jen na vás, necháte-li tuto situaci na přírodě, nebo budete koťata krmit vy (viz kapitola „Slabá koťata").

Odnáší-li pryč jedno/dvě nejsilnější, tak je to proto, že v porodnici má jedno/dvě slabší a chce jim dát větší prostor, aby se v klidu koťata najedla. V tomto případě opuštěná silnější koťata trošku přikrmujte, aby nevřískala a spala a každé dvě hodiny je dejte k matce. Opuštěná koťata musí být v teple.

V.

Kočka je prvorodička a často si lehá na koťata .

Pravděpodobný důvod:

Je prostě nezkušená. Seďte u ní, jak jen je to možné. Když stojí, začněte jí hladit na bříšku. Plácne sebou na bok či záda. Je-li pod ní kotě, najděte ho a dejte jí ho k bříšku a též všechna ostatní. Hlaďte jí na bříšku, aby zůstala co nejdéle ležet. Vstane-li a chystá-li si zase lehnout, „shrneme“ všechna koťata na hromádku. Tímto jí učíme, jak si má lehat…

VI.

Nějaká koťata již pijí, ale jedno nemůže najít sasík. Leze po matce, po jejích zádech, leze od matky místo aby lezlo k ní, působí zmateně:

Dejte kotěti jednou nárazově 1 kuličku OPIUM CH 5 (rozdrcená kulička mezi dvěma lžičkami, tento prášek vsypte kotěti do tlamičky).

VII.

Jedno kotě usilovně hledá sasík, neleze od matky, není zmatené, jen rejdí tlamičkou a nemůže se přisát.

Toto je horší situace než předešlá. Kotě se usilovným hledáním po jediném dni unaví, začíná hladovět, začíná jen spát, je chladné, dostává pravděpodobně Pneumonii a umírá. Nicméně žádnou paniku, při trošce trpělivosti můžeme z toho kotě dostat:

V prvé řadě by bylo dobré kotě zvážit. Pokud má jen 50 g , nemá téměř sací reflex – proto sasík nemůže najít. Pokud se budete o kotě velmi starat tak, aby přibralo alespoň na 60 g, máte vyhráno – začne pít ! Takže jak na to ?

Nejprve potřebujeme kotě zahřát. Převaříme vodu, Dobrou vodu nemusíte převařovat, dáme do hrnečku cca 3 ml této teplé vody, do toho cca ¼ kávové lžičky Glukopuru ( v lékárně ), přidáme kapičku medu a ¼ kávové lžičky Sušeného mléka pro odchov koťat. Vše dobře promícháme. A nyní, čím to do kotěte vpravit ???! U nás je to tragedie s výrobky na kojení koťat, protože ty dudlíčky, co prodávají jsou moc velké. To je snad lepší použít injekční stříkačku (inzulínovou, které se velmi lehce pohybuje píst). Naplňte do ní 1,5 ml vámi vyrobeného mléka (pozor, aby nebylo moc horké !). Na hřbetu ruky si vyzkoušejte, budete-li mít cit na to, dát kotěti kapku. Až budete krmit, nesmí se mu naplnit tlamička mlékem, jinak hrozí, že jej vdechne a do týdne zemře na pneumonii! Tak, nyní si sedněte k porodnici, na kolena si dejte ručníček, pravou nohu mírně vyvyšte. Kotě si položte na kolena, hlavičkou na vyvýšené stehno. Uchopte jej za hlavičku dvěma prsty. Kotě se vzpírá a když otevře tlamičku, že vřískne, vsuňte hrot stříkačky a vpravte kapičku. Nyní přichází důležitý moment. Když to kotě polkne a jakoby vyrazí vpřed, znamená to, že chce ještě. Celý hrot je schopno si vrazit do krčku, sroluje kolem hrotu jazýček, cucá samo, stříhá přitom ušima a vy cítíte jak se vám píst stříkačky sám propadá pod prstem. To je skvělé, ale nedávejte mu zpočátku více jak 1 ml každé dvě hodiny ! Po každém jídle jej podržte v dlaních kolmo jako miminko, aby si eventuelně krklo. Tlamičku i nosní dírky odsajte odsávačkou, aby tam nezůstalo mléko. Kotě dejte ke kočce. Ta jej umyje, protože jim chutná to umělé mléko. Položte kotě k břichu kočky, je možné, jak se zahřálo, že začne hledat sasík. Když tak mu zkuste pomoci. Tam, kde sasík hledá, dejte hřbet ruky, aby jej nenašla ostatní koťata. Eventuelně tento sasík trošku zmáčkněte, aby mléko bylo cítit. Dá se i využít, když vezmete hlavičku kotěte mezi prsty, tak ono vřískne a vy v ten moment mu do tlamičky dejte sasík. Pokud se kotě chytne, máte vyhráno. Pokud se kotě při vašem krmení nechytne, že by ze stříkačky začalo sát, tak vám nezbude nic jiného než krmit po kapkách non-stop – hlavně dávat pozor, aby tu kapku vždy polklo a nevdechlo!

Pozn. Pokud kotě plive mléko, důvodem může být také, že mu jednoduše nechutná !
Zkuste stejný recept uvedený výše, ale vynechejte med, a teplou vodou přelijte hrstičku ovesných vloček, nechte 5 minut, sceďte a teprve potom přidejte mléko a Glukopur.

VIII.

Kotě ihned po porodu chrčí, při poslechu uchem na hrudníčku je slyšet, že vdechlo plodovou vodu.

Dejte mu jednu kuličku Apis CH 5 rozdrcenou mezi dvěma lžičkami 1 x denně do doby než je poslech čistý.

IX.

Kotě na poslech je v pořádku, ale je unavené, pije málo nebo vůbec, leží a spí i když se narodilo již před několika hodinami, přitom porodní váha je dobrá, je na dotek chladné. Pozor mohla by se z toho i vyvinout Pneumonie a následně úmrtí !!!

Vezměte 1 kuličku Arsenicum CH 5, 1 kuličku Kalium CH 5 a 1 kuličku Carbo CH 5, všechny tři rozpustit v 1 dcl Dobré vody, 100 x bouchnout o stehno, dávat 3 x denně 1 kapku, začne-li se to lepšit, postupně snižovat…2 x denně…1 x denně. Tato trojkombinace sice většinou pomůže, že se nerozvine Pneumonie, ALE NEJPOZDÉJI TŘETÍ DEN TOHOTO PODÁVÁNÍ doporučuji dát jednorazově 1 kuličku Calcium Phosphoricum Hahnemani CH 5 – rozdrtit mezi dvěma lžičkami a nasypat do tlamičky. Uvidíte-li výraznou změnu v chování – větší vitalita, chuť se přisát, kotě je teplejší – VYSAĎTE TROJKOMBINACI a pokračujte dle bodu X.

X.

Všechna koťata pijí, ale jedno, i když pije, je podměrečné.
Dejte mu Calcium Phospohricum Hahnemani CH 5, 1 x denně 1 kuličku cca po dobu tří dnů.

POTRAT

Nejčastější potraty jsou mezi 4 – 5 týdnem těhotenství. Kočka chodí na záchod, protože jí bolí bříško a neví co se děje. To může trvat jeden den, další den se již může objevit krvácení.
Předejít potratu můžete tím, že dáte kočce pátý den po krytí Viburnum opulus CH 15 – 1 kuličku a od tohoto dne každý týden 1 kuličku až do 45tého dne těhotenství. Pak vysadit.

PODIVNÝ PŘÍPAD

Kočka mi tři dny po nakrytí začala trošku zvracet. Bylo to spíše jen ublinknutí šťáv, cca 3 x denně.

Další den již zvracela tak 6 x denně a byla apatická. Přestala jíst.

Kontaktovala jsem MVDr. Jiřičku a oba jsme mysleli, že je kočka jen vyčerpaná z krytí, protože říje byla silná a ona nejedla. Nasadili jsme Platinum CH 5 – 1 kuličku jednonárazově. Kočka zvracela méně, ale ten samý den v noci jsem jí sáhla na zadeček – celé zadní nohy byly od krve s příměsí hnisu! Sáhla jsem na uši – vysoká teplota. Letěla jsem na veterinu. Kočka se během dalších dvou hodin zhoupla tak, že byla v kritickém stavu. Sono ukázalo naplněnou dělohu ( Pyometra ) a doktor trval na vyjmutí dělohy. Odmítla jsem a vzbudila doktora Jiřičku. Nasadil postup uvedený v bodě I. odstavec 2. Představte si, že se kočka z toho dostala a dokonce udržela v sobě koťata z tohoto krytí !!!

 

TAKŽE ČEMU VĚNOVAT POZORNOST U TĚHOTNÉ ČI KOJÍCÍ KOČKY ?!

- kočka je apatická a nejí, nebo jí málo

- kočka má výtok či krev u zadečku

- kočka dýchá otevřenou tlamičkou (kromě porodu!)

- kočka slintá, kýchá, zvrací

- kočka zapáchá hnilobně

- kočka má vysokou teplotu, křeče, potácí se

- kočka utíká od koťat

- kočka apaticky leží, nereaguje, je podchlazená

- kočka málo jí a pije

- kočka nemočí a nekálí

Na co jsem zapomněla!
  Dvě těhotné kočky: Jedna již porodila a má např. týden stará koťata, druhá právě rodí. Může se vám stát, že pokud je ponecháte pospolu, ta která právě porodila si přivlastní ta větší koťata a na svá se vykašle (I když jí potom přesunete do jiné místnosti, bude stát za dveřmi a hledat svá větší koťata!). Je to vzácné , ale stát se to může. Většinou si však děvčata domluví „služby“ a o děti se střídají…

Na co jsem zapomněla!

Dvě těhotné kočky: Jedna již porodila a má např. týden stará koťata, druhá právě rodí. Může se vám stát, že pokud je ponecháte pospolu, ta, která právě porodila, si přivlastní ta větší koťata a na svá se vykašle (i když jí potom přesunete do jiné místnosti, bude stát za dveřmi a hledat svá větší koťata!). Je to vzácné , ale stát se to může. Většinou si však děvčata domluví „služby“ a o děti se střídají…

 

DRŽÍM PALCE !!!!!

Vaše Jitka Seichertová

S laskavým svolením MVDr. Jiřičky uvádím kontakt na homeopatického veterináře MVDr. Michala Jiřičku
mobil: +420 775 577 057, e-mail: michal.jiricka@seznam.cz
Poznámka: Pracoviště České Budějovice, Praha, Brno - konzultace pouze po telefonickém objednání!
Pátková

 

Odkazy na podobnou problematiku

Umělý odchov koťat dle mých zkušeností

Odstavení koťat trochu jinak než jsme zvyklí



Při opakovaných problémech se zabřezáváním kočky, potratech, porodech mrtvých koťat nebo úhynu koťat krátce po narození se může jednat o infekci streptokokem canis, která je v zahraničních článcích nazývána "Tichým zlodějem koťat."

V takovém případě se přečtěte článek Tichý zloděj koťat.


ZPĚT na rady a návody

HOME


TOP