DESTE PAWS

Tvarování obličeje perské kočky

je pro výstavní kondici perské kočky velmi důležité. Některé perské kočky mají obličejovou část hodně osrstěnou a bez vytvarování vypadají neupraveně, tak trochu jako Rumcajs.
Kulatost tváře, charakteristický rys perských koček, je potlačena, oči jsou přerostlé řasami a jsou tak méně otevřené, harmonie rysů je potlačena. Mezi ušima se jim tvoří jakési rohy, čelo je chlupaté, pod bradou je zřetelná, někdy až kozí bradka, tváře jsou neforemné, s licousy sahajícími někdy až na hruď. Prostě máme doma Rumcajse :-).

Pro úpravu obličeje používáme tři techniky - škubání, trimování a stříhání.
Ke stříhání používáme hned několik typů nůžek, běžné, efilační a s kulatými konci. Čím kvalitnější nůžky máme, tím máme větší šanci dosáhnout odpovídajícího výsledku. S nekvalitními nůžkami naděláme víc škody než užitku, nejsou k ničemu. Vyhoďte je! Kupte si nůžky ve specializované prodejně pro kadeřníky, vezměte je do ruky, vyzkoušejte je, jak vám budou v ruce sedět a jak se vám s nimi bude stříhat. Lepší jsou nůžky kratší, než delší. Délka nůžek by neměla být větší jako 14 cm, nůžky s kulatou špičkou by měly být asi 10 cm. Při úpravě hlavy používáme i trimovací nůž. Při práci myslíme na jediné - chceme vytvořit kulatou hlavu s kulatými linkami. Výsledkem našeho snažení musí být KULATÝ TVAR s hladkými liniemi!

Je vhodné přivykat kočku na zvuk a pohyb nůžek již od kotěte. Když budete koťatům od malinka cvakat před obličejíčkem nůžkami a naznačovat stříhání, jako starší budou toto šlechtění snášet klidněji a beze strachu. Aspoň většinou.

Tuto pasáž o stříhání jsem napsala poté, co jsem jen narychlo upravila hlavu svému kotěti. Ne jako přípravu na výstavu, jen pro potěchu svého oka. Sami můžete posoudit, jak se i po ne příliš pečlivém zásahu kocourek změnil k lepšímu. Již nevypadá tak podmračený, jeho výraz je jemnější a oči otevřenější.
Podle mě mu tato úprava hodně přidala na kráse :-).

Bonus před ostříháním hlavičky          Bonus před ostříháním hlavičky
před ostříháním

Bonus - hlava po ostříhání          Bonus - hlava po ostříhání
po ostříhání hlavičky


Jak a co tedy stříhat?

1. oblouk špičky ucha
2. oblouk mezi ušima + čelo
3. brada
4. oblouk linky úsměvu protažený do tváří
5. řasy nad očima
6. bochánek mezi stopem a okem

1. Z vrcholu uší (1) vyškubeme štětinky a opatrně dokulata zarovnáme nůžkami. Boltec podložíme prstem, který nám také slouží jako pomocná vodící linka. Pozor, kůže na uchu je velmi jemná a snadno ji můžeme poranit. Pracujeme maximálně obezřetně.

2. Vytrháme nebo efilačními nůžkami ostříháme štětinky mezi ušima (2) a odstraníme trčící srst tak, aby mezi ušima vznikla mírně zaoblená meziušní partie. Podívejte se na obrázky nahoře. Nemusíte se bát, že se tím uši opticky zvětší. Když zkracování nepřeženete, uši nevystoupí, naopak, budou vypadat menší a dále nasazené. Z čela škubáním nebo snadněji trimovacím nožíkem odstraníme přerostlé přečnívající tvrdé chloupky. Někteří vystavovatelé i posuzovatelé preferují čelo vystříhané včetně "hmatových" dlouhých vousků, jiní naopak chtějí, aby tyto vousky byly kočce zachovány. Jestliže je chceme ponechat, naše práce je trochu komplikovanější, protože musíme pracovat velmi opatrně, abychom tyto vousky nad očima neodstranili.

3. Srst pod bradou (3) ostříháme efilačními nůžkami nebo odškubeme. Dodržujeme směr růstu chlupů a bradu tvarujeme dokulata. Je skutečně až neuvěřitelné, jak se změní tvar i výraz hlavy, když jí zbavíme "kozí bradky"!

4. Nejobtížnější partií (alespoň pro mě) je úprava lícní části (4). Zde používám trimování, škubání a stříhání efilačními i normálními nůžkami. Hladké běžné nůžky používáme až pro velmi jemnou konečnou úpravu střihu, pročesáváme a VELMI OPATRNĚ sestřiháváme přečnívající srst, narušující hladkou linii. Stále si připomínáme, že tvarujeme kulatý tvar obličeje. Trochu kostrbatě jsem namalovala linie, kterých bychom se měli držet. Horní červená linka ukazuje tzv. linku úsměvu. Držíme se linie horního pysku a dokulata tvarujeme lícní část.

5. Řasy nad očima (5) opatrně ostříháme, aby nepřesahovaly do očí. Na to jsou nejbezpečnější zaoblené nůžky s kulatými hroty, které chrání oči před poraněním špičkami nůžek. Horní řasy se dobře stříhají OSTRÝMI efilačními nůžkami. Buďte velmi opatrní, abyste oči neporanili a aby ostříhané chloupky nepadaly do oka a nedráždily oko. Ovšem chlupy mezi očima a nosíkem jimi nevystřihnete.

6. Je dobré jemně srovnat srst nad stopem a těsně mezi nosem a okem, kde většinou vyroste jakýsi bochánek. Tu můžeme opatrně použít nůžky se špičatým ostřím. Oči se zvětší a dosáhneme jemnějšího otevřeného výrazu. POZOR! Jestliže nad stopem zkrátíme srst více, čelo se pak jeví plošší, méně klenuté.

Když jsem zkoušela upravit svého kocoura stříháním poprvé, dopadlo to tak žalostně, že jsem s ním tři čtvrtě roku nemohla jet na výstavu. Srst na obličeji dorůstá velmi pomalu. Proto tak zdůrazňuji opatrnost, raději ostříhejme kočku méně, než více. Je dobré se učit upravovat obličej perské kočky na takové, se kterou na výstavy nepojedete.

A rada nakonec!
Tvarování hlavy nenechávejte na poslední chvíli. Podle mě je ideální doknčit je tři týdny před výstavou. Za tu dobu se ostrost střihu zjemní a vy máte čas na poslední drobné korekce.

TOP

ZPĚT na rady a návody