DESTE PAWS

DNA testy na PKD

DNA testy na PKD (Polycystic Kidney Disease) - kde testovat

Aktualizace 9. 3. 2015

O PKD již bylo napsáno hodně. Od doby, kdy jsem o něm slyšela poprvé, se informovanost chovatelů o tomto onemocnění dostala na vyšší úroveň a dnes již většina chovatelů má své kočky geneticky otestované na PKD.

Dokud tyto testy nebyly k dispozici, provádělo se sonografické vyšetření, které však bohužel nebylo příliš spolehlivé a testy se musely s rostoucím věkem zvířete opakovat. To je ale již dávná minulost. První sonografické vyšetření na PKD jsem u svých koček dělala v roce 2002, první genetický test na PKD jsem dělala ve Francii - laboratoř Antagene v říjnu 2004.

Genetických testů existije dnes celá řada. Testují se vlohy pro dědičné nemoci i pro fenotyp. V každé laboratoři najdete výčet, co testují a ten se stále zvětšuje.

Kde tedy testovat?
Když jsem psala tento článek, u nás se netestovalo. Vzorky jsme nejčastěji posílali do USA - UC Davis, kde byl test vyvinut, nebo do Austrálie - Animal DNA laboratory.

Od 1. 6. 2008 můžeme PKD testovat i u nás, testy provádí:

Genomia s.r.o., Plzeň

Genomia - genetické testy

hhttp://www.genomia.cz/cz/

Testy se provádějí buď ze stěru sliznice, které vám laboratoř zašle za poplatek 50 Kč nebo z krve. Výsledek testu můžete získat také v německé nebo anglické verzi. Cena testů u PKD je u 1 - 2 testovaných koček 750 Kč za jednu, u 3 a více 675 Kč za jednu (bez poštovného za kartáčky). V závislosti na kurzu koruny vychází cena levněji, než v UC Davis.

V laboratoři si můžete nechat otestovat kočičí infekce FeLV, FIV a FIP nebo si nechat určit krevní skupiny koček. Testování infekcí se provádí imunologicky, vyšetření FIP lze provést i genetickým testem. Krevní skupiny se stanovují serologicky. K provedení všech testů stačí jediný odběr 1 ml krve s dodáním na 1 místo, což je bezesporu výhoda. Aktuální cena vyšetření je 660 Kč.

Podrobné informace k jednotlivým testům dle plemen koček najdete na stránkách Genomie, s.r.o.

 

Některé zahraniční laboratoře

 

USA Kalifornie - UC Davis

USA Kalifornie - UC Davis
http://www.vgl.ucdavis.edu/services/cat/

Genetické testy na PKD jsou ratifikovány pro perské, exotické a britské kočky. Cena jednoho testu je 40 amerických dolarů. V ceně býval zahrnutý také tzv. genetický otisk kočky - DNA fingerprint, který je nezaměnitelný, něco jako otisk palce. S jeho pomocí dokáže každá genetická laboratoř kdykoliv danou kočku znovu bezpečně identifikovat. To jsem považovala za velmi důležité, obzvláště když testujeme koťata, která jsou zatím neidentifikovatelná. Testující chovatelé se tak mohou bránit v případě nařčení z podvodu a úmyslné záměny testované pozitivní kočky za negativní. Provedení kontroly jedince na základu DNA otisku je nezpochybnitelné. Na jeho základě si můžeme nechat udělat i rodičovský test. Jiné laboratoře tento genetický otisk v ceně zahrnuty neměly. Jak je to v současnosti, nevím.

Testovat můžeme již od 1 měsíce věku.

Testy se provádějí ze stěrů buněk odebraných z úst kočky - viz angl. návod. Po zaregistrování na zabezpečené stránce MyVGL se veškeré úkony dělají on line přes internet, zadáte své jméno a adresu, jméno kočky a její údaje, platbu také můžete provést přes zabezpečený server ihned při registraci platební kartou, která povoluje internetové transakce. E-mailem obdržíte průvodní 3 stránkový formulář, vytisknete, přibalíte stěry a odešlete, výsledky také obdržíte e-mailem. Kdysi jsem za poštovné doporučenou leteckou poštou zaplatila 75 Kč, dnes to vyjde asi dráž. Stěry můžete udělat doma, bez veterináře, na vatové tyčinky do uší. Laboratoř doporučuje vatové tyčinky značky "Qtip", které u nás nejsou, ale podle jejich vyjádření je lze nahradit značkou Johnson & Johnson, která na našem trhu je.
Návod na odběr vzorků je uveden i na formuláři.
V případě, že se test ze zaslaných stěrů nepovede, dostanete vyjádření s přílohou, kterou přibalíte k novým vzorkům a znovu zašlete, aniž byste museli test platit znovu (vlastní nově nabytá zkušenost).

Vzorky se nesmí balit do silonového sáčku nebo jiné umělé hmoty. Po registraci přes internet dostanete obratem e-mailem formuláře. Na jeden z nich nalepíte tyčinky se vzorky buněk z ústní dutiny, nalepíte je na vyznačené místo ve formuláři a vložíte do poštovní obálky!

Výsledky testů jsou obvykle do 5 dnů zveřejněny v místě registrace, které jste si vytvořili při přihlášení. Odtud si ho můžete dle potřeby stáhnout.

!!!!!!! Co se mi stalo: Obě e-mailové adresy, ze kterých laboratoř zasílá dopisy, mi na serveru volny automaticky spadly do spamové schránky! Je třeba si to hlídat a případně upravit nastavení pošty.


Německo - Laboklin

Laboklin - genetická laboratoř Německo

Kontakt: http://www.laboklin.com/?lang=cz

Laboklin je laboratoř s vynikající reputací!


Antagene - Francie

http://www.antagene.com/sites/all/themes/antagene/logo2_en.png

Kontakt:


Austrálie - ORIVET GENETIC PET CARE - Animal DNA laboratory

ORIVET GENETIC PET CARE - Animal DNA laboratory

Kontakt. http://www.animalsdna.com/www.animalsdna.com/web/page/home.html

Svého času zde testy vycházeli levněji, než jinde.TOP