Koupání perské kočky
Jak koupu perské kočky já
Již dříve jsem hledala na internetu různé rady, jak nejlépe vykoupat perskou kočku a moc se mi líbil článek, uveřejněný na webové presentaci ruské chovné stanice Monkado. Mnohé z toho, co je v něm uvedeno, jsem uvedla do vlastní praxe. Musím přiznat, že jsem si hodně polepšila! Dodatečně jsem zjistila, že podobné postupy jsou zažité ve světě u mnohých chovatelů dosahujících vysokých výstavních úspěchů.
Dovolte, abych se s vámi podělila o své zkušenosti a věřím, že se tento u nás kdysi neobvyklý způsob koupání zalíbí i vám. Netvrdím, že se bude líbit kočkám, ale málokteré se líbí koupání prováděné jakýmkoliv způsobem. S klidnou myslí a bez nervozity chovatele jde všechno lépe.
Proč koupat
Koupání způsobuje rychlejší vypadávání mrtvých chlupů a růstu nové, živé srsti. Jedině koupání dobře odstraní špínu a prach a očistí póry. Kůže kočky je velmi citlivá. Stejně jako u lidí i kočka má různý typ kůže a srsti v závislosti na jejich druhu, barvy, délky a textury chlupů apod. Proto musíme pro každou kočku najít osobitý styl koupání, který pro ni bude nejvhodnější. Čím dříve začneme s koupáním, tím lépe. Když koupání přivykneme již malé kotě, nebudeme mít později tolik problémů s dospělým jedincem. Koupat, koupat, koupat a proplachovat, proplachovat, proplachovat. Čím dříve si zafixujeme nutnost udržet svou výstavní kočku čistou, tím dříve pochopíme rozdíl mezi koupanou a nekoupanou kočkou. Vystavovatelé jsou v tomto směru velmi přísní. Je důležité si zapamatovat, že naše práce bude zbytečná, jestliže nebudeme kočku řádně oplachovat !!!! Když jsem si kupovala jednu ze svých koček, chovatelé mi kladli na srdce, abych kočku koupala každý týden, nejpozději však jednou za 14 dnů!, jinak nedosáhnu výstavní kondice!
Pravidlo 1: Kočku před koupáním řádně pročešeme! Po celou dobu koupání s kočkou mluvíme. Voda a šampon se kočce nesmí dostat do očí a uší!!!
Pravidlo 2: Oplachování se dělá v umyvadle nebo v nádobě (kýblu) se širokým dnem asi 30 cm hluboké, naplněné vodou tak, aby sahala po krk stojícímu zvířeti. Sprchu používáme pro smytí první pěny, potom umístíme kočku do hluboké nádoby, podržíme nad vodou jen hlavu a opláchneme celé tělo, tvoříce vlny nebo pohybujeme zvířetem pod vodou. Sprcha jednak zvíře leká a jednat splavuje mýdlo jen z povrchu kožichu, nedostane se na kůži. Na ní pak mýdlo a mastná špína ulpívá, kočka je ulepená, matná, snadno se zacuchává a celá práce je zbytečná. Toto platí obzvláště u dlouhosrstých koček. Představte si, jak byste vypadali vy, když byste při mytí hlavy špatně vymyli šampon.
Pravidlo 3: Do oplachovací lázně přidáváme ocet nebo citrónový koncentrát pro každé oplachování. Asi 1-2 lžíce na 10 l vody. Ocet pomůže rychleji rozpustit a neutralizovat mycí přípravek a tím ho lépe vypláchneme a ocet navíc přidá srsti lesk a svěží vůni.
Pravidlo 4: VYPLACHOVAT, VYPLACHOVAT, VYPLACHOVAT!!!! Mezi každým namydlením je třeba kočku několikrát důkladně vypláchnout. Finální oplachování dělejte minimálně 5 x !
V čem a jak koupat perskou kočku
BOD 1: Odmaštění.
Namydlíme celou kočku, kromě hlavy, nějakým zředěným značkovým přípravkem na mytí nádobí asi v poměru 1 díl
přípravku na 4 díly vody . Která značka se Vám nejlépe osvědčí, zjistíte jen zkoušením - Fairy, Palmolive, Prill, Jar, LOC od firmy Amway nebo některý přípravek
na nádobí od firmy Eurona Černý. Poslední dva jsou biologicky odbouratelné, což je jejich plus. Na odmaštění srsti můžete použít specielní vysoce účinné čistící
a odmašťovací šampony anglicky nazývané degrease shampoo. Hodně chovatelů používá na první odmaštění čistící pastu na hodně znečištěné ruce Goop.
Viděla jsem ji kdysi v Makru v oddělení pro kutily, koupit ji můžete také on-line. Dnes již se vyrábí i Goop speciálně na kočky, už je k dostání i u nás.
Goop se aplikuje jak na suchou tak i na mokrou srst do míst, která se mastí nejvíce (ocas, za uši, na náprsenku, v podpaží).
Srst pastou odmastíme a současně snížíme výrazně spotřebu dále použitého šamponu. Obsah lanolínu chrání kočičí kůži a srst před poškozením.
Někteří
chovatelé doporučují Goop zředit vodou a zahřát v mikrovlné troubě a pak následně aplikovat na suchou srst, vetřít, pak teprve přidat do srsti další vodu a
zapracovat znovu až ke kůži. Pak přidávají bez oplachovaní nějaký prostředek na nádobí, opět zapracují do srsti a teprve potom řádně vyplachují.
Je na vás, jaký postup si zvolíte a který se nejlépe osvědčí pro vaši kočku.
Řádné odmaštění je velice důležité, bez něj nedosáhneme požadovaného efektu
při další koupeli. Já jsem nikdy neměla problém s nežádoucí kožní reakcí, ale složení přípravků se mění a je proto třeba používat jen takové přípravky,
které se nám osvědčily a kočce neškodí. V tomto případě nedoporučuji zbytečně experimentovat. Nezapomínejme přípravky ředit, dosáhneme tak i dokonalejšího
proniknutí přípravku na celý povrch těla až ke kůži a jeho následného dokonalejšího vymytí.
BOD 2: Samotné šamponování.
Dnes není problém koupit si speciální kosmetiku pro kočky na výstavách nebo přes internet jak u nás, tak i v zahraničí. Odkazy na některé obchody
i ze zahraničí najdete i na mých stránkách. Značek je nepřeberné množství, jmenuji např. F1R2 All Seanson, RING 5, EZ-GROOM, Jerob, Baldecchi, Pet Silk
a jiné, ale stále se objevují nové a nové značky, můžeme si vyzkoušet, který šampon bude pro naši kočku ten nejlepší. I kočky mají rozdílný typ srsti,
proto zde pomůže jen vlastní zkušenost. Chovatelé často mívají doma nasbíranou docela slušnou sbírku šamponů, než zjistí, který se jim nejvíce líbí.
Nezapomínejme na to, že většina značkových kočičích šamponů se používá ředěná, jinak může dojít k poškození kůže a srsti! Stejně jako pro odmašťovací
prostředky i zde platí, že ředěný šampón lépe pronikne až na kůži a následně se důkladněji vypláchne. Proto nezapomínejme šampony ředit!
Osvědčil se mi následující postup. Šampon naředěný dle návodu výrobce aplikujeme do mokré srsti kočky, vetřeme, napěníme a pak ji vložíme do vaničky,
kde ji TROCHU spláchneme vodou tak, aby stála ve vodě asi po břicho. V této šamponové vodě ji dále srst proléváme. Osobně mám pro tento účel litrovou odměrku
na potraviny se zobáčkem a uchem, ale samozřejmě můžete vyzkoušet cokoliv. Pak vypláchneme a dle potřeby šamponování opakujeme, můžeme střídat i šampony.
Před výstavou se na poslední koupel doporučuje použít tzv. tvarovací šampony (texturizing shampoo) a šampon na objem (wolumizing shampoo).
Jestliže nemáme takový šampón, můžeme použít proteinový drahý šampón pro normální ženské vlasy od nějaké známé firmy. Ovšem není nad opravdu kvalitní
šampon pro kočky, který má pH vyvážené speciálně pro jemnou kočičí kůži, nedráždí a srst tolik nevysušuje, ale naopak vyživuje ji.
BOD 3: Šampón – intenzifikátor barvy.
Ale ne takový, který překrývá barvu – to by mohlo být důvodem diskvalifikace. Jeho použití není nutné, záleží na vás, jestli si ho budete chtít
zkusit.
BOD 4: Použití kondicionéru.
Tento bod není nutný pro všechny kočky, záleží i na druhu použitého šamponu. Některé z nich mají i bez
jeho použití blýskající se vláčnou srst hedvábné struktury a kondicionér jen pokazí předcházející dílo. Zda vůbec, který a jak ho používat, je nutno vyzkoušet.
Podle druhu lze kondicionér aplikovat jednak při koupání s nutností jeho pečlivého vypláchnutí nebo do mokré srsti před sušením bez vyplachování nebo i do
suché srsti. Použití kondicionéru v období mezi výstavami lze doporučit, protože srst vyživuje, ale ta nemusí mít požadovaný vzhled pro výstavní kondici.
Je třeba si to vyzkoušet stejně jako šampony již předem.
BOD 5: Obličej kočky
při posledním oplachování
většinou spláchnu sprchou bez použití šamponu a vytřu ho čistou žínkou.
Někdo doporučuje používat na obličejovou část bezslzný dětský šampon, mně se to ale zdá být i tak drastické. Kočky to nemají rády, proto tuto
proceduru zkracuji na nejkratší možnou dobu. Je zde potřeba maximální opatrnosti, aby se voda nedostala do ušních boltců. Pro méně zkušenější „lazebníky“
doporučuji použít ucpávky do uší, jinak by se mohlo stát, že by naše kočička dostala ušní zánět.
Oblast mezi nosem a očima se dobře čistí malým zubním kartáčkem. Přes
moje obavy to kočky snášely dobře - vyzkoušejte!
Nezapomeňte, že při koupání bez řádného vyplachování, jak je uvedeno výše, nikdy nedosáhnete chtěného výsledku!!!!!! Když si budeme ulehčovat práci, kočka bude mít matnou zacuchanou srst, v horším případě se dostaví nějaké kožní komplikace! Vyplachovat, vyplachovat, vyplachovat, to je základ úspěchu. Když se nám zdá, že už je kočky vypláchnutá dobře, vypláchněme ji ještě jednou. Je vhodné do vyplachovacích lázní přidávat ocet, který zneutralizuje šampon a vyplachování usnadní - viz pravidlo 3. Vyplachujeme směrem od hlavy dolů.
A ještě jedna důležitá věc. Tělní teplota kočky je asi 38-38,5 o C, tomu musí být teplota vody přizpůsobená. Nesmí být ani vlažná ani příliš horká, pro nás jen příjemně teplá. Velké teplotní výkyvy mohou způsobit kočce mimo jiné i stres a příště ji do vodní lázně budete dostávat jen s velkými potížemi. My ji potřebujeme dobře vykoupat a ne spařit!
Sušení
Způsob sušení je pro dosáhnutí dobrého výsledku neméně důležité jako samotné koupání, nelze ho podceňovat.
Mírným tlakem dlaní podél těla z kočky vytlačíme ze srsti první vodu, také z tlapek. Poté si na pomoc vezmeme ručníky nebo staré bavlněné povlečení a prostěradla ( bavlna výborně saje vlhkost a osvědčila se mi to lépe než nejrůznější ručníky ) a kočku jimi opatrně vytíráme po směru růstu chlupů. Musíme dávat pozor, aby se jí srst nezcuchala, tak kočku netřeme krouživým pohybem! Pak vezmeme jiné suché povlečení, prostěradlo či ručník, kočku do něj nich zavineme a chvíli chováme jako mimino. Většinou se po koupeli zavinutá kočka zklidní a my tím dosáhneme jak její utišení, tak i dalšího odstranění vody ze srsti. Čím více vody z kočky vysajete, tím kratší bude samotná doba sušení.
Nyní nastala nejpříhodnější doba pro stříhání drápků, srst na tlapkách je mokrá a drápky nejlépe viditelné a dosažitelné a kočka je zafixovaná. Drápy na zadních nohách (jsou 4) vyžadují méně častější ostříhaní než na nohách předních (5). Dle potřeby ostříháme drápky, vyčistíme uši a oči, kočičku uvolníme z povlečení, ještě ji jednou opatrně vytřeme a začneme sušit.
Mokrou kočku vysoušíme v předem vytopené místnosti při teplotě asi 30oC. K sušení můžeme použít výkonný ruční fén, případně v kombinaci se stolním topidlem s ventilátorem. Sušení jde rychleji a při použití teplého ventilátoru se uvolní ruce pro česání. Dnes jsou i u nás na trhu výkonné sušáky, používané např. v salónech pro psy, ale bývají hlučnější než fén a kočka si na ně nemusí zvyknout. Ideální je zvykat ji již od kotěte. Ve světě se hodně používají sušiče zn. Metro, ale jsou i jiné, tišší. Chovatelé preferují různé značky a typy sušičů, můžu jmenovat např. francouzskou značku Vivog nebo americkou značku K Double. U nás v Čechách jsou některé z nich k dostání např. zde , případně si je můžete objednat i v zahraničích specializovaných obchodech pro zvířata.
Sušiče jsou jednak přenosné nebo jsou upevněny na teleskopických pojízdných stojanech - ty druhé bývají dražší a výkonnější, ale manipulace s nimi je omezená na vyhrazené místo. Je dobré, když tyto sušiče mají i hadici s koncovkou, sušení některých partií těla je pak pohodlnější.
Kočku můžeme i částečně předsušit v přenosce. POZOR!!!! Příliš horký vzduch sice urychluje sušení, ale poškozuje srst i kůži kočky,
proto volíme nižší teplotní stupeň. Při sušení fénem zpočátku srst nadzvedáváme rukou, aby se vzduch dostal až ke kůži, a částečně ji prosušíme.
Proud foukaného vzduchu směřujeme ke kořínkům vlasů a v potřebných partiích proti směru růstu chlupu. Teprve pak začneme velmi opatrně s pročesáváním.
Používáme hřeben se širokými zuby, abychom kočce zbytečně nevytrhali chlupy. Odumřelé chlupy se odplavily spolu s vodou, na kočce zůstává pouze živá srst
a o tu ji přece nechceme připravit! Již zmiňované výkonné sušiče narovnávají chlupy i bez použití hřebenu. Volba správného hřebenu je také velmi důležitá.
Mezi nejlepší hřebeny vůbec patří značky Greyhound nebo All Systems, mnoho chovatelů je velmi spokojeno s anglickou značkou Spratts.
Sušit začínáme pod bradou a na hrudi, pak boky, břicho a ocas, až nakonec hřbet. U břišních partií si musíme být jistí, že jsou dokonale suché, jinak
se může srst zvlnit. Zde je velmi důležité použít při foukání chladnější vzduch, i ten má vliv na kvalitu sušení a navíc jsou kočky v těchto partiích na
teplotu velice citlivé. Nesmíme zapomenout na nohy a tlapky. I tam se srst ráda cuchá a bez dokonalého vysušení a pročesání těchto citlivých partií můžou
nohy vypadat velice neupraveně, přestože je kočka vykoupaná.
Často koupanou kočku není třeba pudrovat, její srst to nevyžaduje. Podle mě pudr ucpává póry vlasu a ztěžuje jeho dýchání,
srst po něm těžkne a stává se matnou. Používejte ho jen minimálně, na místa, která se rychleji mastí – za uši, pod bradou, pod packami na břiše a na
kocouří ocas (tam i denně!). Navíc pudr může kočku dráždit. Znám dokonce případ, kdy se samotný chovatel stal na pudr alergický. Každý den kočku pročešte
velkým hřebenem a když je její srst suchá a elektrizuje, lehce ji postříkejte nějakým kondicionérem, který lze použít na suchou i mokrou srst, a rozčešte.
Použití kondicionéru zabraňuje vysoušení chlupů a kůže a udrží srst hebkou a vláčnou. Volba kondicionéru (pozor, zase jen takového, který je určený pro kočky)
je opět na vás. Je potřeba dát si pozor na to, že většina kondicionérů obsahuje tuk, přestože ve specielní formě. Srst vám může ztmavnout, což není u
světlých barev žádoucí, proto buďte při aplikaci opatrní. Právě kvůli udržení světlé barvy ho nepoužívám po posledním koupání před výstavou.
V případě, že je srst velmi suchá a nepružná (často v době línaní), můžeme aplikovat na kočku i nějaké výživné oleje, např. značky Pet Silk. Tento olej se
ředí vodou a aplikuje se na suchou srst.
U pravidelně koupaného kočičího kamaráda je denní údržba velmi snadná a rychlá, neboť srst je vláčná, pružná a hebká a nezacuchává se, protože srst je čistá, vyživená a odumřelé chlupy odplavila voda. To je velmi důležité právě v době línání. U často koupané kočky spočívá většinou denní údržba srsti jen v pročesání partií kolem uší, límce a břicha, celou kočku stačí pročesat jednou týdně. Ovšem i to závisí na kvalitě srsti daného jedince.
Vše, co jsem tady popsala, je psané pro dosažení a udržení kondice výstavní kočky. Ostatní zvířata, která mám doma, koupu stejně, ovšem méně často, jen podle potřeby a chuti. Na jaře v době línání častěji než zbytek roku.
Návod na úpravu perské hlavy najdete ZDE.
Dáša Pátková