DESTE PAWS

Odstavení koťat

zveřejněno se souhlasem Lasse Mortensena - chovatelská stanice ALOMI

Lasse Mortensen napsal do jednoho fóra příspěvek, který mě velmi zaujal a proto jsem se pokusila o volný překlad jeho příspěvku:

Prvních dvacet let mého chovu koček jsem byl zvyklý odstavovat má koťata pomocí různých míchaných směsek, syrovým a vařeným hovězím, různými mléčně/smetanovými výrobky, rybami, kuřaty …. asi stejně jako většina z nás. Zkoušel jsem všechno! Koťata měla špinavé tváře a dříve nebo později se jejich žaludky vzbouřily a byl jsem nucen nasadit dietu občas s různou léčbou, aby se jejich žaludky dostaly zase do normálu.

Přestože jsem koťata krmil kvalitním jídlem v přesně časově naplánovaných porcích, cítil jsem, že nepřibírají a neprospívají tak, jak bych si přál.

A pak mi jeden dobře známý chovatel řekl, abych s koťaty přestal zacházet jako s lidskými dětmi! Dalšími slovy mě začal povzbuzovat k tomu, abych začal o svých koťatech uvažovat jako o KOČKÁCH! Pro usnadnění a zrychlení přechodu na pevnou stravu jsem začal krmit matku asi 14 dnů před porodem navlhčeným Royal Canin Baby (vedle obvyklého jídla) a pokračoval jsem s ním až do doby, kdy se koťata začala zajímat o pevnou stravu.

Stále používám tento recept a říkám vám, že dělá divy!!!!

Vedle talíře se zvlhčenými dětskými sušenkami je vždy mísa s čerstvě nadojeným kozím mlékem a koťata jsou po něm jako šílená!!!!!

Ve věku asi 6 týdnů umístím vedle navlhčených dětských sušenek i sušenky suché a mám zkušenost, že je koťata bez problémů začnou ihned jíst.

Asi v 9 týdnech přimíchávám i další suché krmivo a začnu koťatům POMALU OPATRNĚ nabízet libové hovězí, kuře, libovou rybu apod.

Patřím mezi chovatele, kteří s oblibou používají Kitty Bloom + Extra Bloom wate, které míchám se vším a koťata ho milují!!


Chovatelská stanice Rému-Martin se při odstavu koťat u posledního vrhu řídila radami svých zahraničních přátel a použila podobný návod na převod koťat na pevnou stravu.
Koťata byla od 4 týdnů přikrmována kozím mlékem a postupně byla do mléka přidávána konserva Hills A/D, nejdříve jen trošičku, aby si mláďata na novou chuť zvykla. Chovatelka dávku masové směsi postupně zvyšovala. Koťata konservu během krátké doby začala jíst sama a v té době měla k dispozici současně čisté kozí mléko a tuto konzervu. V té době začaly jíst dětské sušenky Royal Canin, nejdříve navlhčené vodou a smíchané s konservou. V krátké době je začala spontáně přijímat i nenavlhčené.
Díky tomuto doporučovanému postupu proběhl odstav koťat v poměrně krátké době a bez nejmenších střevních problémů. Váhové přírůstky byly překvapivě vysoké. Koťata za 6 týdnů zdesateronásobila svou porodní váhu a v tomto věku vážila 0,5 - 0,8 kg, což je velmi dobrý výsledek, obzvláště u kotěte s porodní váhou 50 g.

Pátková 10. 8. 2008

TOP